Kép: Pixabay
... hogy a szerzetesfókák (Monachus monachus) számára az Égei-tenger az egyik utolsó megmaradt fellegvár?
Bár időnként előfordul egy-egy olyan hír, mint legutóbb, Mykonos-on, hogy szerzetesfókát láttak a part közelében, ez nem gyakori. Ha mégis megjelenik egy-egy példány, annak komoly oka van: az állat dezorientált, kiszáradt vagy menedéket keres.
Görögország központi szerepet játszik a szerzetesfókák védelmében. A legfontosabb szervezetek közé tartozik a MOm (görög társaság a szerzetesfóka tanulmányozásáért és védelméért) és az All For Blue.
A védett tengeri területek és az oktatási kampányok segítettek abban, hogy a populációk egyes helyeken lassan helyreálljanak.
A múltban a mediterrán szerzetesfókák a Fekete-tenger partjainál, a Földközi-tenger egész területén, az atlanti-óceáni Madeira, az Azori-szigetek és a Zöld-foki szigetek partjainál éltek. Afrika északnyugati partjai mentén a faj Marokkótól egészen délre, a mai Szenegál és Gambia partjáig megtalálható volt.
Úgy tűnik, hogy az elmúlt évszázadok során a faj szisztematikus vadászata és üldözése volt a fő oka a földközi-tengeri szerzetesfóka drámai visszaszorulásának. Az elmúlt két évszázadban történt intenzív gyilkosságok a faj kihalását idézték elő a Fekete-tengeren és a Földközi-tenger legtöbb országában.