Kép: www.greekreporter.com
Váratlan látogató lepte meg a turistákat és a helyieket Mykonos Kanalia területén nemrégiben - egy mediterrán szerzetesfókát láttak, amely nyugodtan sétálgatott az úton, távol a természetes tengeri élőhelyétől.
A fényűző bérelhető villáiról és turistaszállásairól ismert terület valószínűtlen háttere volt a ritka és megható találkozásnak a világ egyik legveszélyeztetettebb tengeri emlősével.
A turista, aki először vette észre a fókát, aggódott a biztonságáért az elhaladó autók között, és azonnal értesítette a helyi hatóságokat. Gyors gondolkodásának köszönhetően összehangolt válaszlépések kezdődtek Katerina Topouzoglou környezetvédelmi aktivista, az All For Blue nevű, a tengerek védelmével és oktatásával foglalkozó civil szervezet vezetőjének bevonásával.
A Földközi-tengeri Fókák Tanulmányozásáért és Védelméért Társaság (MOm) szakértőivel konzultáltak, és Topouzoglouval, valamint az érintett lakosokkal együtt sikerült a láthatóan kimerült fókát óvatosan egy speciálisan előkészített területre áthelyezni, ahol pihenni és regenerálódni tudott. Néhány órás ápolás után az állatot, amely a jelentések szerint Milos-ról származik, biztonságban visszaengedték a tengerbe.
A szóban forgó fóka valószínűleg egy mediterrán szerzetesfóka (Monachus monachus) volt, amely világszerte az egyik legveszélyeztetettebb tengeri faj, és becslések szerint kevesebb mint 800 példány él belőle a természetben. Görögország Égei-tengere az egyik utolsó megmaradt fellegvára ezeknek a nehezen megközelíthető élőlényeknek, mivel a tengerparti barlangok és háborítatlan strandok biztosítják számukra a szaporodáshoz és a menedékhez szükséges helyszínt.