Kép: Pixabay
Görögország arról a lehetőségről tárgyal, hogy hatalmas sótalanító egységeket építsen Athén közelében, hogy megbirkózzon az országot tavaly sújtó példátlan szárazsággal.
A Mornos víztározó vízszintje, amely a várost csővezetékeken keresztül látja el vízzel, jelentősen csökkent. A fővárostól 200 kilométerre, nyugatra található tározó vízkészlete 30 százalékkal kevesebb a tavalyi évhez képest az EYDAP, az Attika régió vízellátó vállalatának adatai szerint.
A görög hatóságok különböző forgatókönyveket vizsgálnak a főváros vízellátási problémáinak megoldására elhúzódó aszály esetén, bár állításuk szerint a tározókban meglévő tartalékok még négy évig elegendőek.
Megkezdődtek a tárgyalások a nagy villamosenergia-termelőkkel, például a Public Power Corporationnel (PPC) és a Mytileneos csoporttal, akár négy sótalanító egység építéséről és működtetéséről Athén közelében. A sótalanítás nagy mennyiségű villamos energiát igényel.
Ha a PPC-vel folytatott tárgyalások folytatódnak, az egyik sótalanító egység a görög fővárostól délkeletre fekvő Lavrio területén épülhet meg. A többi egység a Korinthoszi-öböl környékén és a Mornos-ból Athénba vezető vízvezeték mentén épülhetne.
A görög hatóságok a vízhiány veszélyével szembesülve arra kérték az Athént körülvevő, a görög lakosság egyharmadának otthont adó Attika régió 3,7 millió lakosát, hogy fokozottan ellenőrizzék vízfogyasztásukat. Nem vezettek be korlátozásokat, de a médiában és a közösségi hálózatokon naponta szólítanak fel a mértékletességre.
A szakértők azonban figyelmeztetnek, hogy a sótalanításból származó vízfogyasztás költségei jelentősek, és elérik az 1 eurót köbméterenként, míg a sótalanításból származó vízfogyasztás csak 0,35 cent. Mindenesetre mindkét megoldás viszonylag időigényes, és legalább három évig tart, amíg működni fog.
A tisztviselők szerint a leggyorsabb és legelőnyösebb megoldás alacsony költséggel a víz átvezetése a Kremasta-tóból, Görögország legnagyobb mesterséges tavából. A tó Aetolia-Akarnania és Evrytania határán található.