A Kalimera Görög Kulturális Egyesület blogja

Kalimera Eger!

Hios elhagyott lepratelepének helyreállítását tervezik

2024. december 18. - kalimeraeger

hios_lepratelep_gr.jpg

Kép: www.greekreporter.com

Hios elhagyott lepratelepét felújítják, és a görög sziget történelmének egyik központi helyszínévé kívánják tenni.

A modern Hios városától néhány kilométerre északra található egy elhagyatott épületsor, amely évszázadokon át lepratelepként szolgált. Több mint 67 évvel azután, hogy az intézet elnéptelenedett, sor kerül a felújítására.

Az elhagyatott épületek olykor hátborzongató, gyakran megrendítő betekintést nyújtanak történelmükbe. Ha nem látnánk a betört ajtókat, a lecsupaszított, rozsdásodó ágyakat és a korhadó padlódeszkákat, tévesen azt hihetnénk, hogy ezeket az épületeket viszonylag nemrég hagyták el.

Pedig az utolsó beteg 1957-ben lépett ki az intézet ajtaján, abban az évben, amikor Görögország összes lepratelepét bezárták, miután felfedezték a betegség elleni gyógyszert. Hellász leghíresebb lepratelepét a Krétához közeli Spinalonga szigetén találjuk. A görög Kulturális Minisztérium a közelmúltban jelentette be, hogy Spinalongát helyreállítják és kiállítótereket hoznak létre.

A hios-i lepratelep hat évszázadon keresztül folyamatosan működött, a betegek vagy Hios-ról, vagy az égei-tengeri szigetekről és Kis-Ázsia régióiból érkeztek oda. Az Oszmán Birodalom alóli felszabadulás utáni években a „legtisztább” és „legjobban vezetett intézményként” emlegették, amely kényelmet és teljes körű orvosi ellátást biztosított a betegeknek.

A kolónia - amelyet Lovokomeio-nak neveztek el, mivel a görög lova szó sebet jelent - 1378-ban nyílt meg, az első lepratelep volt Görögországban és az egyik első Európában. Célja az volt, hogy a leprában és más fertőző bőrbetegségekben szenvedőket elszigeteljék a társadalom többi tagjától, hogy elkerüljék mások megfertőzését. A ma már ismert baktérium okozta lepra eredete akkoriban még ismeretlen volt, ami tovább növelte a betegségben szenvedők megbélyegzését.

A hios-i kolónia a 19. században kezdett hanyatlani, amikor a sziget a görög függetlenségi háború heves harcainak központjává vált. Az 1822-es hios-i mészárlás volt talán a legnagyobb atrocitás, amelyet az oszmánok a görög függetlenségi háború alatt a görögök ellen elkövettek. A 120 000 fős lakosság mintegy háromnegyedét megölték, rabszolgasorba taszították vagy betegségben haltak meg, miután több ezer török csapat szállt partra a kelet-égei szigeten, hogy véget vessen az oszmán uralom elleni lázadásnak.

A század közepére Hios nagyrészt elnéptelenedett, és a helyzetet tovább rontotta az 1881-es földrengés, amely közel 8000 ember halálát okozta.

A közelmúltban a hios-i önkormányzat nemzetközi építészeti pályázatot hirdetett a helyszín népszerűsítésére és újjáépítésére.

A szigetről bővebben itt olvashattok.

A bejegyzés trackback címe:

https://kalimeraeger.blog.hu/api/trackback/id/tr9618754570

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása