A görög Kulturális- és Sportminisztérium újabb hivatalos kérelmet adott be az UNESCO-hoz.
Ezúttal egy ősi, még a kereszténység előtti áldást szeretnének az UNESCO szellemi, kulturális örökségének listáján látni.
A szertartás, melynek gyökerei Görögországba vezetnek, szorosan kapcsolódott a termékenységhez, a mezőgazdasághoz és a termények betakarításához. Habár a szertartást eredetileg az ókori Hellász pogány isteneinek a tiszteletére tartották, a hagyomány a hiedelmek változásával fejlődött, és a keresztény szentek tiszteletére alakult át.
A 19. századig a Görögország-szerte ünnepelt szokást jellemzően a polysporia nevű étel elkészítése fémjelezte, amely vegyes hüvelyesekből és gabonából állt, levesként vagy salátaként került az asztalra. Az elmúlt időszakban ez a régi szokás feléledt, a reneszánszát éli.
A hagyomány szerint az ételt november 21-re készítik el, hogy így ünnepeljék meg Mária Istennek való szentelését a jeruzsálemi templomban – az orthodox keresztény hit szerint. Úgy tartják, a felszentelés után Mária családja babot és gabonát osztott a várakozó tömegnek, melyet sokan a polysporia összetevőjének vélnek.
A görög Kulturális- és Sportminisztérium szerint az Elefsina „Adrahti” Folklór Egyesület komoly erőfeszítéseket tett a szokás újjáélesztésére, méghozzá ott, ahol ez sok ezer évvel ezelőtt gyakorlat volt.