Az Egri Görög Önkormányzat a mai nap ünnepelte Újévi Vaszilopita-ünnepét, amely hagyomány bár január 1. napjához, az újév napjához kötődik, az esemény apropójából ma szólunk róla.
Fotó: Pinterest
A vaszilopita tehát újévi étel, minden más pitától a belehelyezett pénzérme, a flouri különbözteti meg, amelyet aki megtalál, szerencsés lesz egész évben.
A flouri története régmúlt időkre nyúlik vissza, számos legenda kötődik eredetéhez. Ezek egyike, hogy Szent Vaszilisz püspök egyházmegyéjében adományokat gyűjtött a szegények részére. Az adomány összegyűlt, ám ezt követően Szent Vaszilisz sokat törte a fejét, hogy hogyan adhatná azt át úgy, hogy közben ne sértse meg a szegényebb sorsúakat. Így hát megbízott néhány nőt, hogy süssön édes kenyereket, s azokba rejtették az aranypénzt.
A vaszilopitát hagyományosan a család feje szeli fel, három keresztet vetve a pitára. Egy szelet Krisztusé, egy szelet a házé, a maradékot pedig annyi szeletre vágják, ahányan körülülik az asztalt.
Ma már ahány ház, annyi szokás, a flouri olyan ízesítésű pitába kerül nagyobb eséllyel, amit a család a legjobban szeret. Megoszlanak a vélemények arról, milyen volt az első vaszilopita, de a többségi álláspont szerint az eredeti vaszilopita édes sütemény volt.
Az Egri Görög Önkormányzat édes vaszilopitájának receptje pedig a következő:
Hozzávalók:
- 375g cukor
- 6 tojás
- 250g sótlan vaj, olvasztva
- 110ml tej
- 1 tk. szódabikarbóna
- 180 ml narancslé
- 15g vaníliás cukor
- ½ tk. őrölt szegfűszeg
- 1 tk. őrölt fahéj
- egy narancs reszelt héja
- 675g átszitált liszt
- 200-300 gramm aszalt gyümölcs, ízlés szerint (áfonya, meggy, mazsola stb.)
- 1 kis pénzérme (megmosva, alufóliába csomagolva)
- sütőpapír
Elkészítés:
A cukrot a tojásokkal fehéredésig keverjük robotgéppel, majd miközben folyamatosan dolgozik a robotgép, lassan, apránként hozzáadjuk előbb a megolvasztott vajat, majd a tejet, aztán a szódabikarbónával felkevert narancslét (itt vigyázzunk, mert hamar kifut, így célszerű a tálunk felett végezni a keverő műveletet). Ezt követően megy a keverékhez a vaníliás cukor, a szegfűszeg, a fahéj, a reszelt narancshéj, majd apránként a liszt. A végén adjuk hozzá a kis liszttel elkevert aszalt gyümölcsöket (a lisztre a szemek közötti tapadás megszüntetése miatt van szükség). A végén keverjük a masszába az alufóliába csomagolt, előzetesen jól megmosott pénzérmét.
Kenjünk ki egy sütőformát vajjal, majd helyezzünk bele sütőpapírt. A forma alakjától függően 160 fokos előmelegített sütőben 45-60 percig sütjük, tűpróbával ellenőrizzük.
Kali orexi!