Kép: www.greekreporter.com
Egy ókori görög „rákgyógyító” amulettet tártak fel a Törökország délnyugati részén, Isparta tartományban található Pisidia Antiochia ókori városában.
A leletet, amelyet rákmotívummal és gyógyulást kívánó feliratokkal díszített amulettként írnak le, az Aedilicus-dombon, a helyi templom közelében végzett ásatások során találták meg.
A régészek a területen feltárt egyik legfigyelemreméltóbb és legjobban megőrzött leletként üdvözölték. Az első vizsgálatok szerint az amulett fényt derít a rákot és annak kezelési módszereit övező ősi hiedelmekre - írja a Hurriyet török napilap.
Az amulett egyik oldala egy rákot ábrázol, míg a hátoldalon gyógyulást kívánó feliratok láthatók. Ez a képi ábrázolás megegyezik a rák ókori görög kifejezésével - „karkinos” -, ami rákot jelent.
A kifejezés a híres orvostól, Galénosztól származik, aki a rákos daganatok körüli erek megjelenését a rák lábához hasonlította.
A kutatók megjegyzik, hogy az ilyen amuletteket, amelyeket a „gemma” nevű drágakőből készítettek, a hellenisztikus kortól a Kr. u. IV. századig gyakran használták.
A lelet további elemzése folyamatban van, de a kutatók biztosak abban, hogy jelentősen hozzájárul a régészet területéhez, és elmélyíti az ókori egészségügyi gyakorlatok megértését - teszi hozzá a török napilap.