Kép: Pixabay
A görögök a rendelkezésre álló jövedelmük több mint egyharmadát költik lakhatási költségekre, ami az Európai Unió (EU) országai közül messze a legtöbb - derül ki az EUROSTAT által közzétett új adatokból.
Az EU statisztikai hivatala szerint 2023-ban a görögök a teljes rendelkezésre álló jövedelmük 35,2 százalékát költötték lakhatásra, míg az európai átlag 19,7 százalék volt. Görögországot Dánia követi 25,9 százalékkal és Németország 25,2 százalékkal. Alacsonyabb arányt jelent Svédország (23,9 százalék), Hollandia (22,9 százalék) és Bulgária (21,2 százalék).
Magyarország, Románia, Ausztria (19 százalék) és Finnország (19,3 százalék) közelebb áll az európai átlaghoz.
Az Európai Unióban a legkevesebbet Ciprus (11,6 százalék), Málta (12 százalék) és Szlovénia (13,8 százalék) polgárai fizetnek a lakhatásért.
Attika régiót - ahol Athén található - érinti leginkább a lakáspiaci válság, amely a piaci szakértők szerint még 2025-ben is folytatódni fog. Amióta az ingatlanpiac 2017-ben elkezdett talpra állni, a vásárlási árak az egekbe szöktek, 90 százalékkal emelkedtek.
A bérleti piac is küzd, mivel a bérleti kínálat korlátozott, és az árak is az egekbe szöktek, az elmúlt öt évben 50 százalékkal emelkedtek. A rövid távú bérbeadás széles körű jelenléte az olyan platformokon, mint az Airbnb, különösen Athén központjában, valamint a kihasználatlanul álló ingatlanok ezrei hozzájárulnak a görögök bérleti díjhiányához.
Ugyanakkor a görög bankok továbbra is korlátozzák jelzáloghitel-kínálatukat, ami az átlagos görögök számára meglehetősen elérhetetlenné teszi az ingatlanvásárlást.
Miközben a görögök szerint a lakásárak és a bérleti díjak az egekbe szöknek, Hellász több részén nagy az érdeklődés a külföldi vásárlók részéről.
A külföldi befektetők, a digitális nomádok és az arany vízumot igénylők a lakáspiacon egyre nagyobb rést képeznek. A hitelintézetek a gazdasági adatok alapján azt jósolják, hogy 2024-ben a lakásárak elérik a 2008-as csúcsot. Ez egy évvel a görög gazdasági válság kezdete előtt volt.
A lakásárak 2023-ban kétszámjegyű növekedést mutattak. Attika régió és Szaloniki tágabb környéke továbbra is a legnépszerűbb területek az országban, bár az eladások volumene a magas árak miatt részben visszaesett.
A Global Property Guide szerint a görög ingatlanárak továbbra is gyorsulnak a külföldi lakásvásárlók nagy kereslete miatt. Ezzel párhuzamosan a fokozatos gazdasági növekedéssel együtt járó építési tevékenység is erősödik.