Kép: Pixabay
Július 1-jével Görögország bevezette a hatnapos munkahetet, miközben világszerte egyre nagyobb lendületet kap a négynapos munkahét alkalmazása.
Az új munkaügyi törvény értelmében a magánszektorban dolgozók heti hat napot tölthetnek az irodában - a 48 órás munkahét életbe lépésével.
Egyes ipari és gyártási létesítmények, valamint a 24/7 szolgáltatást nyújtó vállalkozások jogosultak a munkahét öt napon túli meghosszabbítására. A vendéglátásban és az idegenforgalomban dolgozók nem tartoznak a hosszabb munkahét hatálya alá.
A munkaügyi törvény módosítását tavaly szeptemberben hagyták jóvá, miután az országban a termelékenységgel kapcsolatos problémák miatt sok munkavállaló túlórázott, és gyakran nem kaptak érte kompenzációt. A tisztviselők azt is megjegyzik, hogy a csökkenő népesség miatt hiány van szakképzett munkaerőből.
A kormány azt állította, hogy az új munkaügyi törvény beépíti az uniós irányelveket a görög jogba, és a feketemunka elleni küzdelmet, a rugalmasságot és általában a foglalkoztatás fellendítését szolgálja. Azok a dolgozók, akik a többletidőt ledolgozzák, a nyolc órán túli munkaidő alatt 40 százalékos pótlékot kapnak - és a rendes fizetésük 115 százalékát, ha ünnepnapon dolgoznak.
Azok a munkáltatók, akik a 48 órás munkahét mellett döntenek, kötelesek lesznek legalább 24 órával a műszak kezdete előtt értesíteni a munkavállalókat. A nyolc órán túli túlóra nem megengedett.
A munkáltatók legfeljebb hat hónapos próbaidőt biztosíthatnak az új munkavállalóknak, és az első év során - eltérő megállapodás hiányában - kártérítés vagy indokolás nélkül elbocsáthatják őket. Ezenkívül pénzbírsággal fogják büntetni azokat, akik megakadályozzák, hogy a munkavállalók sztrájk idején munkába menjenek.
Az új szabályokat az ellenzék és a szakszervezetek dühös reakciókkal fogadták. A törvényjavaslat elfogadása előtti napon a közszféra dolgozói, például a tanárok, az orvosok és a közlekedési dolgozók tiltakoztak, és a munkavállalók jogai megsértésének nevezték az újítást, amely "barbár" körülményeket teremthet.
Bár a 40 órás munkahét hivatalosan továbbra is érvényben van, a munkáltatóknak engedélyezik, hogy korlátozott ideig napi legfeljebb két órányi fizetetlen munkát kérjenek a dolgozóktól, cserébe a több szabadidőért cserébe.
Elméletileg ez a többletmunka önkéntes. A valóságban azonban számos vállalkozás és munkahely dolgozói kénytelenek hosszabb munkaidőt ledolgozni anélkül, hogy bármilyen kompenzációt kapnának.
Az ellenzők szerint az új törvény általánossá teszi a hatnapos munkahetet, mivel Görögországban "gyakorlatilag nem létezik" munkaügyi ellenőrzés. A szakszervezetek a törvényt a nyolcórás munkanap és az ötnapos hét felhígítása miatt bírálják.