Kép: Pixabay
A Meteorákat és Pindoszt az UNESCO globális geoparkjává nyilvánították.
A Meteora Pyli Geoparkot az UNESCO Globális Geoparkok hálózatának részévé nyilvánították, így a világ 48 országában található 213 geopark egyike lett.
A park egy 18 új geoparkból álló csoport tagja, amelynek felvételét nemrég jelentették be a Thesszália régió, a Természeti Környezetvédelmi és Éghajlatváltozási Ügynökség (N.E.C.C.A.), a Trikala Kamara, a Trikala Fejlesztési Ügynökség (KENAKAP S.A.) és a Meteora és Pyli települések által benyújtott pályázatot követően.
Lefteris Avramopoulos, Meteora polgármestere üdvözölte a hírt, és elmondta, hogy ez a régiót a geoparkok globális térképére helyezte, és kiemelte a geoparkok szerepét a helyi közösségek szolgálatában, segítve a geológiai örökség megőrzését és a növekedés fenntartható megközelítését.
"Ez egy jelentős elismerés, amely új utakat nyit, és megerősíti a fejlesztési lendületet a turisztikai szezon meghosszabbítása érdekében a minőség és a fenntarthatóság szempontjából" - nyilatkozta, és köszönetet mondott az eredményben részt vevő valamennyi ügynökségnek.
A 2 409,5 négyzetkilométeres területet lefedő Meteora Pyli UNESCO Globális Geopark egyedülálló tájáról és természeti környezetéről, valamint gazdag biológiai sokféleségéről, geológiai emlékeiről és geodiverzitásáról nevezetes.
A festői Thesszália régiójában, a görög szárazföld közepén fekvő Meteora Pyli UNESCO Globális Geopark a 300 méter magasra nyúló homokkőoszlopairól híres. Az "ég oszlopai" tetején állnak a 13. és 16. század között épült ikonikus bizánci kolostorok. Ezeket 16. századi freskók díszítik, amelyek a posztbizánci festészet fejlődésének kulcsfontosságú szakaszát jelzik, és betekintést nyújtanak a régió gazdag vallási történelmébe és művészeti örökségébe.
A Thesszáliai-síkság északnyugati szélén, Kalambaka városának közelében, a Pineios folyó és a Pindosz-hegység közelében fekvő Meteora az UNESCO Világörökségi Listáján szerepel.
A mintegy huszonöt millió évvel ezelőtt, a hatalmas tektonikus mozgások eredményeként az égbe lökött tengerfenék részeként keletkezett Meteora sziklák olyan tájat hoztak létre, amely olyan, mintha egy tündérmeséből származna.
A geopark egyéb geológiai csodái közé tartoznak a kalambakai Tafoni-képződmények, amelyekben az évezredes erózió által a sziklába vájt méhsejt alakú időjárási mintákat láthatunk.
A geopark nyugati részén a Pindosz-hegység a biológiai sokféleség és a természetjárás szerelmesei számára nyújt menedéket a sziklás csúcsokkal, rétekkel, buja erdőkkel és kanyargó folyókkal.
A régió egyedülálló terepén túrázva a látogatók ritka növényfajokkal találkozhatnak, köztük a khalkedoni liliommal (Lilium chalcedonicum) és a Centaurea kalambakensis nevű endemikus chasmophytával, amelyek a terület sajátos mikroklímájában élnek.
A Pindosz-hegység nagyjából 160 km hosszú, és a legnagyobb magassága 2637 méter (Smolikas-hegy).
Mivel Thesszália és Ipirosz határán húzódik, a Pindosz-hegységet a köznyelvben Görögország gerincének nevezik. A hegység a görög-albán határ közelében, Dél-Albániában húzódik, belépve az észak-görögországi Ipirosz és Macedónia régióiba, egészen a Peloponnészosz északi részéig.