Kép: www.greekreporter.com
Rodosz szigetén a közelmúltban pusztító tüzek 13 500 hektárnyi erdőt égettek le az Athéni Egyetem számításai alapján - mondta Efthymios Lekkas, a dinamikus tektonika, az alkalmazott geológia és a természeti katasztrófák kezelésének professzora kedden.
Lekkas, aki egyben a görögországi földrengés-tervezési és -védelmi szervezet vezetője is, azt mondta, hogy most azonnali és körültekintő intézkedésekre van szükség, hogy megvédjék a leégett területeket az egyéb környezeti következményektől és az áradásoktól, valamint megakadályozzák a jövőbeni elsivatagosodásukat. Elmondta, hogy a tapasztalatok alapján az erdőnek körülbelül öt éven belül regenerálódnia kellene.
Miután a Görög Önkormányzatok Központi Uniójának elnökségével együtt ellátogatott a tűzvész sújtotta területekre, nyilatkozatot tett: „Az Athéni Egyetemen kiszámítottuk, hogy 13 500 hektár tiszta erdő égett le. Ez nagyon nagy katasztrófa a sziget számára egy olyan kulcsfontosságú régióban, amely közel van Dél-Rodoszhoz, ahol nincsenek erdők, és ahol az elsivatagosodás jelenségeivel küzdünk. A nagy aggodalom az, hogy ez az elsivatagosodás ne terjedjen tovább észak felé - bár úgy vélem, hogy az erdő képes magától is újjáéledni, természetesen a mi segítségünkkel, ahol szükséges."
Hozzátette, hogy az erdő mellett fontos megvizsgálni a növény- és állatvilágra, a levegőre, a talajra és az altalajra, valamint a felszín alatti és felszíni vizekre gyakorolt környezeti hatásokat is.
"Egy sor intézkedést kell hozni annak érdekében, hogy elkerüljük mindezen jelenségek következményeit, amelyek nem fognak sokáig váratni magukra. A leégett területek különösen érzékenyek mind a földcsuszamlásokra és az erózióra, mind az elsivatagosodásra és az árvizekre. Ezért gyorsan kell cselekednünk, hogy elkerülhessük ezeket az erdőtüzeket kísérő katasztrófákat, úgy, hogy közben lassan kell haladnunk az erdővel, hogy lássuk, hogyan gyógyul, és aztán segíthessünk. Ehhez rövid távú intézkedéseket kell hoznunk, hogy ne szenvedjük el más katasztrofális jelenségek visszahatását. Ez nagy gondot jelent, és a helyi hatóságok nagyban hozzájárulhatnak ehhez" - mondta.
Figyelmeztetett arra, hogy évekbe telhet, amíg a sziget újra zölddé válik, a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy gondos kezeléssel a növényzet öt éven belül elkezdhet helyreállni. Ellenkező esetben a sziget "elsivatagosodik", és olyan élőhellyé válik, amely nem képes az állatok és növények fenntartására.
Lekkas elmondta, hogy a Rodoszon pusztító tűz éppen csak nem minősült olyan "megatűznek", mint amilyeneket Evia és Attika esetében láthattunk, de megerősítette, hogy az éghajlati válság jelen van Görögországban.